ANUNT – privind eliberarea actelor de indentitate expirate

ANUNT – In atentia cetatenilor care detin acte de identitate expirate!

Important !
Cetatenii care detin acte de identitate expirate au obligatia sa solicite eliberarea unui nou act de identitate la Serviciul Public Comunitar Local de Evidenta a Rersoanelor Husi, str. 1 Decembrie nr. 14 A, jud. Vaslui.

ELIBERAREA ACTULUI DE IDENTITATE SE FACE LA SOLICITAREA TITULARULUI DATELOR DE STARE CIVILA.

PROGRAMARILE PENTRU DEPUNEREA CERERILOR PENTRU ELIBERAREA ACTULUI DE IDENTITATE SE FAC:
– TELEFONIC LA NR. TEL 0235/473337;
– ONLINE PE SITE-UL:www.primariahusi.ro /portal de Servicii online (Obligatoriu prin crearea unui cont) Programari on-line/Acte de identitate.

ATENTIE!
Termenul legal de solutionare a cererilor pentru eliberarea actelor de identitate este de pana la 30 zile, acesta putand fi prelungit cu cel mult 15 zile de catre seful Serviciului Public Comunitar de Evidenta a Persoanelor, conform art.14 alin.8 din Ordonanta de Urgenta a Guvernului nr.97/2005 privind evidenta, domiciliul si actele de identitate a cetatenilor romani.

DE RETINUT!

TERMEN DE ELIBERARE ACTE DE IDENTITATE SPCLEP HUSI
Serviciul Public Comunitar Local de Evidenta a Persoanelor Husi, a stabilit ca termen de eliberarea a actelor de identitate — 10 zile

ATENTIE!
Daca va aflati intr-o situatie deosebita, ce poate justifica solicitarea eliberarii actului de identitate intr-un termen mai scurt decat cel stabilit de S.P.C.L.E.P. Husi, va puteti adresa sefului de serviciu, (de ex. motive medicale, deplasare urgenta in alta localitate sau in alt stat, sustinerea unor concursuri de admitere sau examene, efectuarea unor operatiuni notariale, etc.).