Servicii sociale disponibile la nivelul U.A.T, acordate de furnizori publici ori privati

Servicii sociale specializate disponibile la nivelul municipiului Husi  acordate de furnizorii privati (asociatii) si subventionate din bugetul local:

1.Asociatia „Congregatia Surorilor Saracilor Parintelui Vincenzo Morinello” cu sediul in municipiul Husi, str. Corni nr. 144, tel. 0235/481626 – Centrul de asistenta comunitara „Maini Intinse” ofera servicii sociale specializate persoanelor varstnice constand in :
a) acordarea de ajutor la domiciliu pentru activitatile de baza ale vietii zilnice: igiena corpului, imbracare si dezbracare, igiena eliminarilor, hranire si hidratare, transfer si mobilizare, deplasare in interior si comunicare in functie de nevoile fiecarei persoane;
b)acordarea de ajutor pentru activitatile instrumentale vietii zilnice prin: pregatirea, prepararea si livrarea unei mese calde ia domicilul persoanei varstnice, efectuarea de cumparaturi, activitati de menaj ,facilitarea deplasarii in exterior, activitati de petrecere a timpului liber in functie de nevoile fiecarei persoane;

2.Asociatia Centrul Diecezan Caritas Centrul de Ingrijire la Domiciliu Husi, cu sediul in municipiul Husi, str. Corni nr. 25 -tel 0767 392 581, ofera servicii sociale specializate de ingrijire si asistenta persoanelor varstnice constand in:
a) ajutor in realizarea igienei corporale, ajutor la imbracare-dezbracare, sprijin la deplasarea in interior, ajutor in alimentatie, comunicare ;
b) ajutor la cumparaturi, ajutor in activitatile zilnice. La acestea se adauga si alte servicii cum ar fi: consilierea juridica si administrativa, sfaturi in ingrijire, acordare de mijloace de ingrijire, organizarea de activitati si serbari pentru asistati;
c)servicii de ingrijire medicala la domiciliu si anume: injectii, pansamente, tratamentul si profilaxia escarelor, clisme, perfuzii, monitorizari tensiune arteriala, puls, glicemie, recoltari de analize, spalaturi vezicale, acordarea de materiale sanitare si dispozitive medicale.

3.Asociatia „Congregatia Surorilor Franciscane Misionare de Assisi” cu sediul in municipiul Husi, str. Melchisedec nr. 4, tel. 0235/481118
– Central de zi „Sfantul Anton” Husi ofera servicii sociale specializate familiilor si copiilor aflati in dificultate in scopul mentinerii, refacerii sau dezvoltarii eapacitatilor individuale pentru depasirea unei situatii de nevoie sociala, prin prestarea urmatoarelor servicii sociale:
a) asigurarea hranei copiilor care frecventeaza Centrul de zi;
b) desfasurarea de activitati educationale pentru copiii care frecventeza centrul de zi;

4.Asociatia Filantropia Ortodoxa Husi– prin Asezamantul Social „Sf. Mucenita Chiriachi „Husi-Serviciul de ingrijire la domiciliu pentru persoane varstnice cu sediul in Husi, str. M. Kagalniceanu nr.19, tel: 0766 590 222, ofera:
-servicii sociale si de ingrijire la domiciliu constand in activitati de: comunicare, deplasare in exterior/interior, efectuare de cumparaturi, activitati de menaj, companie, indrumare, sprijin si consiliere pe probleme de sanatate, discutii individuale cu beneficiarii, sedinte cu beneficiarul si familia, ajutor in prepararea hranei la domiciliul beneficiarului, igiena corporala, deplasare la institutii care pot colabora in vederea sprijinirii beneficiarului, activitati gospodaresti;

5.Fundatia „Star of Hope Romania „
Serviciile sociale specializate oferite de Fundatia Star of Hope „Romania, prin serviciul social Centrul de zi pentru copii aflati in dificultate, cu sediul in Husi, str. Corni nr.79, tel 0747016586, au ca scop prevenirea abandonului scolar, ameliorarea nivelului de trai si intarirea capacitatilor parentale.
Ofera servicii sociale constand in activitati educationale (activitati de educatie nonformala/informala), sprijin la efectuarea temelor, activitati de socializare, recreere ,consiliere copii, dezvoltare abilitati /competente sociale ,sprijin pentru familii aflate in dificultate ,consiliere parinti, informare asupra cadrului legislativ, informarea parintilor privind dezvoltarea normala a propriului copil, evaluare socio-familiala, evaluare risc separare a copilului de familie.

Date contact D.A.S. Husi
tel:0335/422115